În stradă avem din ce în ce mai puţini poliţişti, iar în mediul rural se pune lacătul pe uşă după ora 16.00. Şi asta în condiţiile în care în localitate mai există un post de poliţie. Multe dintre ele au fost închise din cauza lipsei de personal. Oamenii din sistem acuză că Poliţia a ajuns într-o situaţie extrem de grea şi nu mai poate oferi un serviciu public de calitate.