Elevii au făcut plângere penală pe numele ministrului Educaţiei. Aceștia îl acuză pe Sorin Cîmpeanu de abuz în serviciu, pentru că n-a publicat normele de aplicare pentru decontarea transportului elevilor, după adoptarea Ordonanței, așa cum prevede legea. Ministrul Educației își cere scuze pentru întârzierea de o zi și precizează că ministerul va asigura naveta elevilor pe perioada cursurilor.