Statul vrea să schimbe regulile în sistemul sanitar. Printr-o ordonanță de urgență pusă în dezbatere publică, Ministerul Sănătății recunoaște că nu decontează la valoarea reală serviciile medicale și îi lasă pe privați să ceară bani de la pacienți. Asociațiile de profil atrag însă atenția că dacă devine lege, mulți români vor muri pentru că nu ar avea bani de tratamente.
Mai puţină birocraţie pentru românii care au nevoie de tratamente în străinătate. Ministerul Sănătăţii a simplificat procedurile de decontare a serviciilor medicale. În primul rând, Direcţiile de Sănătate vor putea recomanda un singur spital în care să fie realizate tratamentele, nu ca până acum. Iar medicii spun că acest timp economisit înseamnă mai multe şanse la viaţă.