Ordinea mondială, ameninţată de tot mai multe provocări, constată preşedintele rus Vladimir Putin

Ordinea mondială este ameninţată de tot mai multe provocări, a constatat preşedintele rus Vladimir Putin, într-un mesaj de întâmpinare adresat participanţilor la forumul "Lecturile lui Primakov", forum ştiinţific şi de expertiză ce şi-a început lucrările marţi, considerând drept absolut logică ca tema actualei conferinţe să fie "Provocările contemporane la adresa ordinii mondiale", informează TASS.

Klaus Iohannis înainte de Consiliul European pe tema pandemiei: Odată ce vaccinul anti-COVID-19 va deveni disponibil, sperăm cât mai repede, va fi furnizat către toate statele membre

Stadiul achiziționării de medicamente pentru tratamentul infecției cu coronavirus, strategiile de testare a populației și procesul de achiziție a vaccinurilor sunt temele principale de discuție ale videoconferinței de joi seară dintre liderii europeni. "Cu privire la vaccinul anti-COVID-19, odată ce va deveni disponibil, sperăm cât mai repede, el va fi furnizat către toate statele membre. Este însă nevoie – și voi sublinia acest lucru - de creșterea finanțării disponibile în cadrul Instrumentului pentru Sprijin de Urgență, pentru a permite sporirea surselor de aprovizionare cu vaccinuri", a declarat președintele Klaus Iohannis înaintea întâlnirii online.

Președintele a prelungit starea de urgență. Rămân valabile toate restricțiile de până acum și vor fi luate măsuri suplimentare. Unii lideri ai opoziției au reacționat dur

Preşedintele Klaus Iohannis a prelungit perioada restricţiilor drastice şi a măsurilor extraordinare până pe 15 mai şi a dat asigurări că Executivul va lua măsuri pentru securitatea alimentară a populaţiei. Acum, decretul trebuie să fie aprobat şi în Parlament. Unii lideri din opoziţie au anunţat că vor vota împotrivă.

Iohannis: Am intrat în cea mai grea etapă a pandemiei de coronavirus. Este imperativ să stați acasă și să limitați deplasările la cele strict necesare

Președintele României, Klaus Iohannis, s-a adresat din nou românilor astăzi, spunând că am intrat de câteva zile "în cea mai grea etapă a acestei complicate perioade generate de epidemia de coronavirus". ”Este o etapă pe care, prin măsurile restrictive luate din vreme, am reușit să o întârziem cât mai mult timp posibil”, a spus șeful statului.

O maimuță fugară, la plimbare prin București. Firea: Sper să nu fie într-un lan de ambrozie, să nu-i curgă ochii

O maimuță fugară, care putea deveni agresivă, a umblat liberă prin București. Echipe de la Poliția locală, Jandarmerie și Garda de Mediu au pornit pe urmele animalului exotic, l-au localizat și l-au prins. Macacul ar fi evadat dintr-o curte, iar primul apel care a dat alarma la 112 a venit sâmbătă, de la o femeie care s-a trezit cu maimuța în gospodărie. Deținerea animalelor exotice este infracțiune, atrag atenția oficialii.

Ultima Oră

Cele mai citite