decese spitalul Al Shifa
Cel mai mare spital din Fâşia Gaza nu mai funcţionează, anunţă Organizaţia Mondială a Sănătăţii. Unitatea medicală a rămas fără combustibil, dar din ordinul Hamas, a refuzat să ia canistrele oferite de Armata israeliană.Spitalele din nordul Fâşiei Gaza sunt vizate de militarii israelieni, pentru că sunt folosite de teroriştii Hamas ca depozite de muniţie şi centre de comandă.
Cinci bebeluşi prematuri și șapte pacienți de la terapie intensivă au murit la spitalul Al Shifa, potrivit Ministerului Sănătății din Gaza
Ministrul adjunct al Sănătăţii din guvernul Hamas a declarat că "cinci bebeluşi prematuri" şi "şapte pacienţi de la terapie intensivă" au murit din cauza lipsei de electricitate la spitalul Al Shifa, cel mai mare din Fâşia Gaza, bombardată şi asediată de Israel, relatează duminică AFP.

