Viorica Dăncilă: Aprobăm o creștere semnificativă a indemnizațiilor pentru invalizi, veterani și văduvele de război

Indemnizaţiile pentru invalizii, veteranii şi văduvele de război vor fi majorate de aproape 5 ori de la 1 ianuarie, potrivit deciziei luate joi de guvern. De exemplu, pentru invalizii de război încadraţi în gradul întâi, indemnizaţia va creşte de la 259 la 1.500 de lei pe lună. O altă măsură luată de executiv este înfiinţarea "contulului de economii Junior Centenar", prin care părinţii şi statul pot depune, în fiecare an, o sumă de bani pentru perioada de studii. Va fi un cont la Trezorerie, din care se vor retrage banii după ce copilul va împlini 18 ani. 

Viorica Dăncilă: Fac un apel public către preşedintele Iohannis să-şi schimbe atitudinea în acord cu prerogativele constituţionale

Premierul Viorica Dăncilă a declarat, vineri, că preşedintele Klaus Iohannis face tot posibilul pentru a bloca activitatea guvernului în Transporturi şi Dezvoltare, prin refuzul de a numi miniștrii. Prim-ministrul a făcut un apel public către şeful statului să-şi schimbe atitudinea în acord cu prerogativele constituţionale.

Viorica Dăncilă, despre ordonanța pe Legile Justiției: Ceea ce adoptăm astăzi este o armonizare a prevederilor legislative

Guvernul a modificat legile justiției. Reuniți într-o ședință matinală, înainte ca premierul Viorica Dăncilă să plece în turneu în Turcia și Emiratele Arabe Unite, membrii executivului au adoptat ordonanța de urgență care schimbă prevederi ce îi vizează, de exemplu,  pe procurori și pe membrii CSM. Parchetul General a contestat ordonanța.

Viorica Dăncilă: Vreau să vă asigur că nu vor exista disponibilizări în învăţământ. Vor fi alocate 1.336 de posturi suplimentare în București și 11 județe

Premierul Viorica Dăncilă a dat asigurări, miercuri, în ședința de Guvern, că Educația rămâne o prioritate pentru Guvernul României și că nu vor exista disponibilizări în învăţământ. Viorica Dăncilă a precizat că urmează să fie alocate 1.336 de posturi suplimentare în București și 11 județe.

A început noul an universitar. Peste 500 de mii de studenți înscriși în învățământul superior au început cursurile

A început anul universitar, cu speranțe pentru cei care au ales să studieze în România. Pentru politicieni a fost o nouă ocazie de a transmite generației de azi rugămintea de a rămâne în țară și de a schimba lucrurile din interior. Ambasadorul american Hans Klemm le-a vorbit studenților de la Drept despre dezmembrarea sistemului de justiție.

Ultima Oră

Cele mai citite