Cel puțin 48 de morți după cutremurul din Japonia. Sute de oameni au rămas fară locuințe

48 de oameni au murit în urma cutremurului de 7,6 pe scara Richter care a avut loc luni în Japonia. Este bilanţul provizoriu, întrucât autorităţile încă mai caută supravieţuitori printre dărâmături. Pentru prima oară după cutremurul devastator din 2011 a fost emisă alerta de tsunami. Autoritățile din domeniul energiei spun că centralele nucleare funcționează normal și că nu există scurgeri radioactive.

Japonia: Cutremur cu magnitudinea 5,4 în insulele Ryukyu

Un cutremur cu o magnitudine estimată iniţial la 5,8 a lovit duminică insulele Ryukyu, din extremitatea sud-vestică a Japoniei, a anunţat Centrul Seismologic Euro-Mediteranean (EMSC), potrivit Agerpres, care citează Reuters.

Ultima Oră

Cele mai citite