În Mexic, astăzi este zi de doliu, după devastatorul cutremur care a lovit țara. Cel puțin 60 de oameni au murit și este încă un bilanț provizoriu. Comunități întregi din sudul țării au fost devastate și, în multe locuri, există temeri că ar putea fi oameni prinși sub dărâmături.
Cutremurul din Mexic a fost înregistrat şi de aparatele Institutului de la Măgurele. Pentru mexicanii care trăiesc în România au fost însă clipe de groază. Au stat ore întregi la telefon ca să fie siguri că părinţii, fraţii şi surorile lor au supravieţuit seismului.
Mexicul a fost zguduit noaptea trecută de un uriaș cutremur de pământ cu magnitudinea 8,1 pe Richter. Mișcarea de pământ a provocat și un tsunami de mici dimensiuni: au fost raportate valuri de până la 1 metru. Într-un comunicat MAE se arată că celula de criză activată din cauza uraganului IRMA va gestiona și situația generată de cutremurul din Mexic. Pana acum, ambasada României din Ciudad de Mexico a primit o solicitare de asistență din partea familiei a doi turiști români. Aceștia au fost identificați și sunt în siguranță, precizează MAE.