Preșcolarii și elevii din ciclul primar revin la școală fără testare. Consiliul Naţional al Elevilor: Este total inoportună trecerea în scenariul online la nivelul întregii ţări

Este prima zi de şcoală din acest an pentru toţi cei trei milioane de elevii, după ce de astăzi s-au întors în bănci preşcolarii şi elevii din învăţământul primar. Deşi numărul de cazuri de îmbolnăvire cu Sars-Cov2 a crescut alarmant, în şcoli nu se va face verficare, pentru că lipsesc testele. În acelaşi timp, se fac scenarii pentru ce se va întâmpla în învăţământ, în cazul creşterii ratelor de infectare.

TIMIȘOARA | Studenții, nerăbdători să se întoarcă în bănci

Studenții Universității de Medicină și Farmacie Victor Babeș, din Timișoara au început semestrul al doilea al anului universitar 2020-2021 în sistem mixt, față în față și online. Cursurile și seminariile se desfășoară, ca și până acum, online, iar lucrările practice, laboratoarele și stagiile clinice față în față.

Asociația Școlilor Particulare cere anularea hotărârii prin care sunt suspendate activitățile didactice față în față în toate școlile din România. Primul termen pe 25 noiembrie

Suspendarea cursurilor față în față în municipiul Iaşi este ilegală. Asta a stabilit Tribunalul Iași, care a anulat parţial Hotărârea Comitetului Județean pentru Situații de Urgentă. Procesul a fost deschis de Asociația Școlilor Particulare, care cere și anularea deciziei la nivel național.

Ultima Oră

Cele mai citite