Cum se lucrează pe caniculă. În Oradea, muncitorii turnau bitum topit pe un mare bulevard

Cupola de foc a ajuns în România. Vestul țării este afectat de temperaturi greu de suportat pentru corpul uman, peste 37 de grade la umbră, iar vremea toridă se va extinde treptat și în restul țării. Iar acolo unde astăzi a fost cod galben, mâine va fi cod portocaliu de caniculă. Din cauza temperaturilor extreme, angajatorii au fost obligați să ia o serie de măsuri pentru a-și proteja angajații, mai ales pe cei care lucrează în aer liber.

Mâine vor fi 39 de grade în vest și sud-vest. Cupola de foc va cuprinde întreaga țară în zilele următoare

Căldura extremă lovește România. Începând de mâine, maximele vor urca și la 40 de grade Celsius la umbră. Autoritățile au luat deja primele măsuri și au redeschis punctele de prim ajutor. Dacă mâine vestul și sud-vestul țării vor fi sub cod galben de disconfort termic, de vineri însă vom intra sub incidența unui cod portocaliu. Cupola de foc va aduce așadar temperaturi de 40 de grade și probleme în zonele în care deja apa din fântâni a secat. În aceste condiții, CFR Călători avertizează că la astfel de temperaturi aerul condiționat din garniturile de tren nu vor face față, iar ministrul Transporturilor le cere oamenilor să își ia apă la ei când pleacă la drum.

Ultima Oră

Cele mai citite