ANM: Vreme mai rece decât normalul perioadei şi precipitaţii moderate cantitativ, în perioada 11 - 24 octombrie

Valorile termice estimate de către meteorologi, pentru următoarele două săptămâni, vor fi mai coborâte decât cele caracteristice ale perioadei, în timp ce, din punct de vedere pluviometric, probabilitatea pentru precipitaţii va fi mai ridicată în aceste zile, arată prognoza publicată, luni, de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), valabilă în perioada 11 - 24 octombrie.

Vreme uşor mai caldă în următoarele zile, în majoritatea regiunilor. Ulterior, se va intra într-un proces de răcire

Vremea va fi uşor mai caldă decât normal în primele zile din această săptămână, dar ulterior va intra într-un proces de răcire în majoritatea regiunilor, în timp ce probabilitatea de apariţie a ploilor va fi ridicată în unele zone din ţară, reiese din prognoza publicată, luni, de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) pentru intervalul 4 - 17 octombrie 2021.

ANM: De vineri, vremea se răcoreşte, sâmbătă maxima va fi de 27 de grade. Prognoza pe București

Vremea va fi caniculară pe parcursul zilei de joi, cu temperaturi maxime de 35 - 36 de grade Celsius în toate zonele de câmpie din ţară şi în Bucureşti, cu disconfort termic accentuat, însă va intra într-un proces de răcire din această după amiază, ceea ce va produce furtuni puternice în jumătatea de nord a ţării, a declarat, joi, pentru AGERPRES, Viorica Dima, meteorolog de serviciu al Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM). Începând de vineri se va răcori, iar sâmbătă temperaturile nu vor depăşi 27 de grade Celsius.

Cod portocaliu de ploi puternice în 23 de județe și Capitală

23 de judeţe ale țării și Capitala intră de la ora 15.00 sub cod portocaliu de ploi puternice, chiar în ziua în care începe vizita Papei Francisc în România. ANM anunță cod portocaliu începând de vineri, ora 15.00 până sâmbătă la ora 10.00 pentru București și județele Brașov, Covasna, Prahova, Dâmbovița, Argeș, Vâlcea, Gorj, Sibiu, Alba, Caraș Severin, Hunedoara , Bacău, Vaslui, Vrancea, Galați, Buzău, Brăila, Tulcea, Ialomița, Constanța, Ilfov, Călărași și Giurgiu.

ANM: Vremea începe să se încălzească în următoarele două săptămâni; ploile se menţin

Vremea va intra într-un proces de încălzire pe durata următoarelor două săptămâni (13 - 26 mai), însă instabilitatea atmosferică rămâne ridicată pe tot parcursul intervalului de prognoză, cu precipitaţii ce îşi vor face apariţia mai ales după 14 - 15 mai în majoritatea zonelor, reiese din estimările Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), publicate luni.

Ultima Oră

Cele mai citite