2020, un an dificil pentru cultivatorii de fructe românești

2020 a fost un an dificil, mai ales pentru cultivatorii de soiuri românești, foarte afectate de frigurile târzii de primăvară, dar când vine vorba de prețul fructelor, acesta este ceva mai mare, în toamna această, în comparație cu anul trecut.

Muncă multă, bani puţini. Cultivatorii de fructe de pădure se plâng de preţul scăzut, oferit pe kilogram

Au muncit pe brânci, au recolte bogate de fructe de pădure, dar primesc oferte care îi duc la sapă de lemn. Cu asta se confruntă micii cultivatori care au ajuns să dea coacăzele și agrişele pe gratis, în loc să le vândă la prețul unui kilogram de mere. Cei care s-au asociat și reușesc să vândă în supermarketuri fac bani frumoși. O caserolă de fructe de pădure se vinde la raft chiar și cu 15 lei.

Investiție curajoasă. Un tânăr a reușit să ridice o seră cu bani europeni și credit de la bancă

O seră unică în partea de nord-vest a ţării a fost deschisă la Toboliu, în judeţul Bihor. Ea aparţine unui tânăr întreprinzător din localitate, care a reuşit să atragă aproape o jumătate de milion de euro, bani europeni, de la Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale. A avut si el o parte de contributie: 215 mii de euro, pe care i-a luat credit de la o bancă.

Ore de curs în grădina școlii. Copiii de la o școală din județul Iași au învățat să cultive legume

Practica e mai bună ca teoria. Asta au aflat copiii de la şcoala din Holboca, judeţul Iaşi, care au parte de altfel de ore de curs. Ore de curs în grădină. Mai exact într-un solar în care au plantat ceapă verde, ridichi, spanac şi salată. Totul face parte dintr-un proiect european. Copiii au învățat astfel ce înseamnă o alimentaţie sănătoasă şi au avut grijă de plante, prin rotaţie, în fiecare zi, câte 5 elevi din fiecare clasă.

Ultima Oră

Cele mai citite