Pomicultorii se laudă cu producție bună de fructe anul acesta, dar sunt îngrijorați că nu vor obține profituri pe măsură. N-au mai crescut prețurile cu care își vând marfa, dar au costuri mai mari decât în țările vecine, de unde importăm fructe. Se adaugă seceta și intenția Executivului de a elimina facilitățile fiscale pentru cei care lucrează în agricultură.