Cabinete medicale închise în Germania. În Marea Britanie, 80% dintre medicii din spitale sunt în grevă

Lumea medicală europeană trece prin frământări profunde. Medici de familie, specialişti, rezidenţi protestează, sub diferite forme și în varii stagii, față de probleme în sistemele din țările lor. Dificultăţile diferă mult în funcție de stat, nu e vorba doar despre salarii. Ne aducem aminte demonstrațiile medicilor din România din iunie. Ei bine, iată că şi în Europa Occidentală există ample mișcări profesionale.

Ministrul Sănătății, la TVR Info: Problema personalului din Oncologie nu se rezolvă peste noapte. Încercăm să găsim o altă formă de salarizare a celor care lucrează la stat, ca să nu emigreze sau să plece în privat

Invitat la Tema Zilei, Alexandru Rafila a vorbit despre Planul Național de Combatere a Cancerului, stadiul reformei legislației, medicamentele noi aprobate pentru bolnavii de cancer, dotările cu aparatură nouă de radioterapie și politica de resurse umane din această specializare medicală.

EXCLUSIV Rafila, la TVR Info: Pacienţii cu boli cronice vor putea beneficia de vaccin compensat. Lucrăm la norme împreună cu Casa de Asigurări

Într-un interviu exclusiv cu ministrul Sănătăţii realizat de jurnalistul TVR Diana Brâncuş, Alexandru Rafila a vorbit despre provocările cu care se confruntă sistemul sanitar din România, despre viroze, dar şi despre vaccinurile compensate pentru bolnavii cronici şi centrele de evaluare ambulatorii nou înfiinţate.

Rafila: România ar putea apela la medici din afara Uniunii Europene pentru a acoperi deficitul de personal din Sănătate

România ar putea apela la medici din afara Uniunii Europene pentru a acoperi deficitul de personal din Sănătate. Autorităţile caută soluţii pentru cadrul legal. Ministrul Sănătăţii a făcut anunţul în exclusivitate pentru Ştirile TVR. Interviul realizat de Diana Brâncuş, în care sunt atinse puncte fierbinţi care-i dor pe români, va fi difuzat luni, pe TVR Info, la ora 16.00.

Spitalele mici duc o lipsă acută de medici. Universitățile și ministerele Sănătății și Educației lucrează la un plan de atragere a doctorilor cu echipamente medicale, condiții decente de muncă

La Spitalul Județean din Botoșani, o secție de pediatrie a fost închisă din lipsă de medici. La Orşova nu există niciun neonatolog, iar naşterile sunt direcţionate în alte orașe. Multe spitale din ţară se confruntă cu deficit de personal medical, mai ales în orașele mici. Cu sprijinul universităților, ministrul Educației a anunțat un plan pe cinci ani care să rezolve situația.

Criză de personal la DSP Dolj, unde sunt doar șase medici

Criză de personal la Direcția de Sănătate Publică Dolj. Sunt doar șase medici. Insuficienți, susțin oficialii, pentru desfășurarea  anchetelor epidemiologice, dar și a controalelor. Salvarea a venit din partea medicilor școlari.

Proiect: Medicii s-ar putea pensiona la cerere, la vârsta de 67 de ani

Câţiva parlamentari au propus un proiect care să rezolve criza de personal din sistem. Și în urmă cu câteva luni, aleșii au mai încercat să modifice prin lege vârsta de pensionare a doctorilor, dar fără sorți de izbândă. Pentru că prevederile au fost declarate neconstituționale.

Ultima Oră

Cele mai citite