Înscrierile în Programul naţional FIV încep în 20 octombrie

Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale (MMFTSS) demarează pe 20 octombrie înscrierile în Programul de susţinere a cuplurilor şi a persoanelor singure pentru creşterea natalităţii (FIV) 2025.

Guvernul pregătește măsuri pentru a crește natalitatea. TVA la produsele pentru copii ar putea fi redusă la 5 la sută. Familiile numeroase ar putea primi card pentru reduceri

De la un an la altul se nasc tot mai puţini copii în România. Și situația nu se poate schimba mai repede de 10 ani. Guvernul are pe masă un pachet de măsuri prin care să susţină creşterea natalităţii. Vrea să acorde vouchere pentru plata grădiniţelor şi a creşelor, ajutoare pentru familiile numeroase şi chiar o reducere a TVA pentru produsele destinate bebeluşilor. Cheltuielile au crescut atât de mult, încât pe tineri îi sperie ideea de a deveni părinţi.

Program de sprijin pentru femeile care doresc să apeleze la un tratament in vitro. Guvernul oferă un sprijin de 15.000 de lei. Dosarele pot fi depuse din 5 decembrie

Din 5 decembrie, cuplurile, dar şi femeile singure care suferă de infertilitate vor primi mai mult sprijin de la stat pentru a face copii şi după 40 de ani. Natalitatea s-a prăbuşit la cel mai mic nivel de după Al doilea Război Mondial. Asiguraţii pot face 3 proceduri FIV pe an prin noul program, care aduce şi noutăţi.

Proiect de lege pentru creșterea natalității: majorarea alocațiilor, stimulente pentru înscrierea la creșe și grădinițe

PSD depune în Parlament un proiect de lege pentru natalitate. Proiectul prevede majorarea alocațiilor, dar şi a deducerilor fiscale acordate părinţilor, stimulente pentru înscrierea copiilor în creşe şi grădiniţe şi îmbunătăţirea serviciilor de sănătate şi educaţie. România este în declin demografic, atrag atenţia social-democraţii, iar dacă natalitatea nu va creşte, populaţia ţării va scădea sub 14 milioane de locuitori în următorii 50 de ani.

Numărul naşterilor a crescut de 4 ori, în 2019, într-o comună doljeană. Creşterea natalităţii se datorează primarului, susţin sătenii

Un primar din Dolj a găsit soluția pentru creșterea natalității în comuna sa. A început să acorde bonusuri de câte 1500 de lei pentru fiecare nou-născut. Astfel, numărul copiilor a crescut de patru ori, într-un singur an. Și pentru că măsura „a dat roade", autoritățile se gândesc acum chiar să crească ajutorul acordat mamelor.

Ultima Oră

Cele mai citite