Franţa şi Germania vor ca Uniunea Europeană să stabilească ”o contribuţie” pe care ar trebui să o plătească operatorii din sectorul energiei, care obţin profituri mult superioare costurilor de producţie. Contribuţia se va repartiza ulterior între ţările membre.