copil mort in fosă
Președintele Klaus Iohannis a reacționat printr-un comunicat după tragedia petrecută în comuna ieșeană Brănești, unde un copil de trei ani a căzut în fosa septică din curtea grădiniței și a murit.
Un copil de trei ani dintr-o comună ieșeană a căzut în fosa septică din curtea grădiniței și a murit
E anchetă penală în comuna ieșeană Brănești, acolo unde un copil de trei ani a căzut în fosa septică din curtea grădiniței și a murit. Fosa era acoperită doar cu un capac de tablă și nu era asigurată în niciun fel. Inspectoratul școlar cercetează cazul și a decis demiterea directoarei. Președintele Klaus Iohannis cere măsuri urgente, astfel încât toate școlile să aibă avize sanitare, autorizații de funcționare și să fie sigure pentru cei care le trec pragul.

