copil în comă
Legea care îi obligă pe părinți să achite cheltuielile de spitalizare pentru copii este strâmbă și trebuie schimbată, deoarece lasă loc la abuzuri. Este semnalul de alarmă pe care îl trag organizațiile care apără drepturile copiilor, îngrozite de cazul lui Alex.
Avocatul Poporului se va sesiza din oficiu în cazul copilului din Oradea a cărui poveste a fost prezentată la TVR
Avocatul Poporului va cere o anchetă pentru a afla ce s-a întâmplat în cazul copilului externat în comă din spital, la Oradea. Victor Ciorbea vrea să știe care este situația acum și dacă se respecta drepturile pacientului și interesul superior al copilului.
Băiețelul în comă, izgonit din spitalul din Oradea, începe să-și revină
Copilul în comă izgonit din spital de la Oradea, aflat acum la spitalul Bagdasar-Arseni din Capitală, începe să-și revină. Este bine hrănit și tratat la Terapie Intensivă. Copilul de 10 ani, în stare vegetativă, era extrem de slăbit când a ajuns la București. Între timp, conducerea Spitalului Judeţean din Oradea insistă că le va cere părinţilor banii pentru spitalizare, în cazul în care instanța va stabili că băiatul este vinovat pentru accidentul în care a fost rănit grav.
Argeș: Copil lovit de o grindă în timp ce lucra, alături de un adult, la acoperişul unei case
Un copil de 14 ani dintr-o comună argeșeană este în comă la spital după ce a fost lovit în cap de o grindă de mari dimensiuni. El lucra, alături de un adult, la acoperişul unei case.
- 1
- 2

