31 de copii au revenit în Ucraina după ce fuseseră duși ilegal în Rusia. Copiii au fost luați de ruși din teritoriile ucrainene ocupate Harkov și Herson. Mamele și bunicile care au venit să-i recupereze pe cei mici au povestit că, la frontieră, au fost tratate inuman de agenții Serviciilor de Informații Ruse, FSB. Autoritățile de la Kiev estimează că peste 16.000 de copii din Ucraina au fost răpiți și duși în Rusia. Moscova respinge acuzaţiile.
Comisarul rus pentru drepturile copiilor, Maria Lvova-Belova - vizată de un mandat de arestare emis de Curtea Penală Internaţională de la Haga (CPI) pentru deportarea copiilor ucraineni din zonele Ucrainei aflate sub ocupaţia trupelor ruse - a recunoscut într-o conferinţă de presă marţi "răpirea" unui adolescent ucrainean, potrivit guvernului de la Kiev, citat miercuri de agenţia de presă DPA.
Copiii din Ucraina s-au aflat în centrul preocupărilor comunității internaționale din prima zi în care Rusia a invadat țara vecină. Istorisirile despre taberele de filtrare instalate în zonele ocupate rapid și despre despărțirea copiilor ucraineni de părinții lor își găsesc confirmarea cu fiecare zi care trece, cu fiecare ordin publicat de Kremlin. Șochează nu doar ipoteza în sine, ci și cifrele.
Un copil în vârstă de nouă luni este cea mai tânără victimă a războiului declanşat de Federaţia Rusă în Ucraina, susţine adjunctul şefului Departamentului de investigaţii al Poliţiei Naţionale din Ucraina, Serhii Panteleev.