copii operati pe cord
Să operezi inimi mici de copii cu malformaţii severe e ca şi cum ai escalada Everestul. O spun medici din Germania care vin la noi în misiuni pro bono să le ofere şanse unor micuţi care, adesea, ajung târziu la intervenţia salvatoare. Sunt liste de aşteptare în spitalele din ţară unde se fac astfel de operaţii. Pentru cele mai grele intervenţii e nevoie de medici cu cel puţin 10 ani de experienţă.
Ministerul Sănătății face demersuri pentru prelungirea unui program româno-italian prin care copii cu malformaţii cardiace sunt operați în România
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a solicitat, marţi, prelungirea unui acord de cooperare româno-italian în domeniul chirurgiei cardiovasculare pediatrice prin intermediul căruia medici din cele două ţări operează, în spitalele din România, copiii cu malformaţii congenitale cardiace.
Sute de inimi de copii, "reparate" în Centrul de cardiologie şi cardiochirurgie cardiacă de la Spitalul "Marie Curie". Cel mai mic pacient salvat de medici avea doar două zile și o inimă cât o nucă
1.200 de copii se nasc în fiecare an cu probleme cardiace în ţara noastră. Sunt salvaţi doar o parte dintre ei, în România sau în străinătate. Ceilalți... mor. Pe hârtie, avem 6 secţii în care se pot face intervenții pe cord, însă doar două sunt funcționale continuu, pentru că nu sunt medici suficienţi. Alte două se deschid numai când vin doctori străini să opereze. Echipe din Timişoara şi Iaşi învaţă acum de la medici străini să repare inimi de copii.

