copii afectați de pandemie
Pandemia are un impact enorm asupra copiilor, le afectează starea de sănătate, dezvoltarea fizică și psihică. În România, tot mai mulți copii suferă de depresie. De aceea, într-un efort comun, experți și autorități lucrează la un program național de sprijin pentru cea mai vulnerabilă categorie: copiii.
Sprijin pentru copiii afectați de pandemie. Managementul emoțiilor și inteligența emoțională ar putea fi teme de discuție la orele de dirigenție
Pandemia a lăsat urme asupra copiilor. Sunt mulți cei care se luptă cu anxietatea, depresia, dependența de ecrane și suferă deseori de tulburări de somn și alimentație. Părinții reușesc cu greu să facă faţă situaţiei și de aceea autoritățile pun acum la punct un program. Va fi implementat în şcoli pentru a-i putea ajuta pe cei afectați de schimbarea radicală a vieții lor și a celor din jur.
Multe temeri legate de începerea școlii. Mii de profesori au peste 60 de ani
Mai sunt 3 săptămâni până la începutul anului şcolar, iar temerile legate de pandemie cresc și în rândul elevilor şi părinţilor, dar şi printre profesori. Cei mici sunt instruiţi din timp de părinţi să respecte regulile de igienă, dar ONG-urile şi sindicatele din educaţie atrag atenţia că şcolile pot deveni foarte uşor focare de infecţie. Mai ales în Capitală, unde spitalele de pediatrie îşi calculează deja numărul de paturi disponibile pentru copii.
Reîntoarcerea la școală, motiv de anxietate pentru copii și părinți. Specialiștii recomandă să nu ascundem teama, să vorbim despre ea
Noul an școlar vine cu emoții nu doar pentru elevi! Speriați de pandemie, părinții sunt preocupați să-îi învețe pe cei mici cum să respecte regulile sanitare. Și cadrele didactice se pregătesc pentru revenirea elevilor în bănci.

