Mobilizare de forțe în Sinaia, după ce vijelia a devastat stațiunea. Pompieri, salvamontiști, voluntari și militari ajută la curăţarea străzilor, aleilor și parcurilor unde s-au prăbușit zeci de copaci. Cei 16 oameni răniți în timpul furtunii sunt în stare stabilă.
10 July 2025, 12:56 (actualizat 10 July 2025, 23:40)
A fost încă o zi cu vânt puternic, viscol și ploaie. Coduri portocalii și galbene au rămas în vigoare pe durata întregii zile în mare parte din Muntenia, Moldova și Dobrogea.
Furtună violentă, cu grindină, în Capitală. Zeci de copaci au fost doborâţi, iar unele acoperişuri au fost afectate de vântul puternic. Imagini cu ploaia torenţială au fost surprinse în mai multe zone ale Bucureştiului. Ploi torenţiale şi vijelii au fost şi în judeţele Ilfov și Galaţi.
Mai mulţi copaci au fost doborâţi de furtună marţi după amiaza în judeţul Cluj, pompierii fiind solicitaţi să intervină şi în cazul unui acoperiş smuls de vânt, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă.
Localități din multe județe ale țării au fost afectate de vremea capricioasă adusă de valul de aer polar. Acolo unde este cod galben sau portocaliu de ploi abundente și vânt puternic, sunt comune întregi care au rămas fără energie electrică. Pompierii au fost alertați și pentru a îndepărta mai mulți copaci care au căzut pe șosele. Iar ploile care au adus și 50 de litri de apă au inundat drumuri și gospodării.
Zeci de mașini avariate şi aproape la fel de multe acoperişuri smulse de vânt. Străzi şi pasaje inundate, circulaţia tramvaielor oprită în oraşul complet paralizat. Este bilanţul provizoriu al vijeliei care a lovit sâmbătă Craiova, cea mai puternică din ultimii ani. Au căzut peste 50 de litri pe metru pătrat, dublu faţă de cât poate prelua canalizarea oraşului. Revine astfel în discuţie nevoia de a extinde şi moderniza sistemul învechit.
Vremea trece de la o extremă la alta în România! După ore caniculare, cu aer irespirabil, au urmat furtuni care au făcut prăpăd în mai multe zone din țară. În București, două persoane, soț și soție, au pierit într-un incendiu după ce casa le-a fost lovită de fulger.
Furtuna de duminică seară din judeţul Prahova a lăsat în urmă arbori doborâți, străzi și gospodării inundate, acoperișuri afectate de vânt și grindină.
Au rezistat vremurilor nu însă și vremii potrivnice. O sută de arbori seculari de pin au fost smulși din rădăcini de vijelia care suflat cu 145 de km pe oră în zona de munte a județului Buzău. Fenomenul este destul de rar în Munții Buzăului, spun pădurarii. Pădurea aparținea primăriei Bisoca care promite că în zonă se vor face replantări.