Ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, Adrian Veştea, a declarat astăzi că Ministerul Muncii urmează să înainteze decizia privind pensiile aleşilor locali, menţinând că el susţine că "fiecare ar trebui să primească pensia în funcţie de contributivitate".
Proiectul la noua lege a pensiilor prevede egalizarea vârstei de pensionare între femei şi bărbaţi la 65 de ani , începând din 2035. În documentul lansat de Ministerul Muncii mai scrie că vârsta de pensionare s-ar putea mări treptat în funcţie de creşterea speranţei de viaţă în ţara noastră. Iniţiatorii susţin că toate pensiile vor fi egale sau măcar comparabile în funcţie de contribuţie şi vechimea în muncă. Pensionările anticipate vor fi limitate. Iar prelungirea anilor de muncă va asigura veniturile pentru sistemul de pensii. Sondajul făcut de echipa Ştirilor TVR arată că societatea noastră nu este încă pregătită pentru o astfel de măsură.
Comisia Europeană cere autorităților de la București să modifice radical actualul proiect de lege privind pensiile speciale, inclusiv cele ale magistraţilor şi militarilor. În caz contrar, România riscă să piardă o sumă uriaşă din banii alocaţi prin programul PNRR.
Vicepremierul Kelemen Hunor a declarat marți că pensia ar trebui să fie maxim 75% din salariul net, iar pensiile actuale care depăşesc salariul nu sunt corecte.