Președintele Klaus Iohannis a declarat, vineri, după consultările cu reprezentanții partidelor parlamentare, că ”luni, cel târziu marți” va desemna un nou prim-ministru. El a ținut să precizeze că nu va mai nominaliza ”un personaj de la PSD” pentru șefia Guvernului.
Președintele Klaus Iohannis a invitat-o pe Viorica Dăncilă miercuri, la ora 12.00, la consultări, pe tema nominalizării persoanei pentru funcția de membru al Comisiei Europene, anunță Administrația Prezidențială.