Persoanele care au donat pentru Cumințenia Pământului la Muzeul Națonal de Artă pot veni în acest weekend să-și recupereze banii

Weekendul acesta, cei care-au donat la Muzeul Național de Artă pentru achiziționarea Cumințeniei Pământului acum 2 ani sunt așteptați să-și recupereze banii la Salonul de proiecte în centrul Capitalei. E inițiativa artistului Dan Perjovschi. În 2016, el transforma vitrina care protejase sculptura într-o urnă de donații la Muzeului de Artă. S-au strâns în jur de 1500 de lei. Între timp, subscripția națională a eșuat, banii le sunt returnați oamenilor, a anunțat acum 3 luni guvernul, iar sculptura nu mai e expusă public, s-a întors la proprietare.

Operele din piatră ale lui Constantin Brâncuși de la Târgu Jiu s-au înverzit, pentru că sunt pline de muşchi şi de licheni

Ultima restaurare a ansamblului format din Masa Tăcerii, Poarta Sărutului şi Coloana Infinitului a fost acum 5 ani. O comisie va stabili dacă se impune sau nu curățarea monumentelor afectate de umezeală. Autoritățile nu am mai luat nicio măsură de curățare a lor de acum 5 ani, când au fost spălate cu jet de apă sub presiune și unele voci au susținut că lucrările s-au îngălbenit.

Nou sezon la Muzeul Naţional de Artă Contemporană, cu patru expoziții

Sunt 4 expoziţii noi în deschiderea sezonului de primavară la Muzeul Naţional de Artă Contemporană. La parter, un altfel de Brâncuşi văzut prin ochii fotografului Dan Eremia Grigorescu, o instalaţie prezentată la bienala de la Veneţia în ‘82. La etajul 2, arta fotografică a lui Iosif Kiraly, la 3, o mare retrospectivă a unui cuplu care a marcat arta de la noi, Georgeta Năpăruş şi Octav Grigorescu. Iar la 4, israelianca Yael Efrati, legată de România prin bunicii ei care au copilărit aici.

"Constantin Brâncuși - Între Hobița și Paris". Mărturii la Muzeul Satului

Constantin Brâncuşi, comemorat la 61 de ani de la trecerea în eternitate. La Muzeul Satului din Bucureşti şi-au dat întâlnire personalităţi care l-au cunoscut, dar şi specialişti pentru a vorbi despre marele artist. Expoziția "Constantin Brâncuși- Între Hobița și Paris" își propune să prezinte moștenirea cu care a plecat Constantin Brâncuși spre Paris și de asemenea scrisori, fotografii din timpul realizării Coloanei Recunoștinței fără de Sfârșit, dedicată Eroilor căzuți în Primul Război Mondial.

Ultima Oră

Cele mai citite