Constantin Brâncuşi
Weekendul acesta, cei care-au donat la Muzeul Național de Artă pentru achiziționarea Cumințeniei Pământului acum 2 ani sunt așteptați să-și recupereze banii la Salonul de proiecte în centrul Capitalei. E inițiativa artistului Dan Perjovschi. În 2016, el transforma vitrina care protejase sculptura într-o urnă de donații la Muzeului de Artă. S-au strâns în jur de 1500 de lei. Între timp, subscripția națională a eșuat, banii le sunt returnați oamenilor, a anunțat acum 3 luni guvernul, iar sculptura nu mai e expusă public, s-a întors la proprietare.
Operele din piatră ale lui Constantin Brâncuși de la Târgu Jiu s-au înverzit, pentru că sunt pline de muşchi şi de licheni
Ultima restaurare a ansamblului format din Masa Tăcerii, Poarta Sărutului şi Coloana Infinitului a fost acum 5 ani. O comisie va stabili dacă se impune sau nu curățarea monumentelor afectate de umezeală. Autoritățile nu am mai luat nicio măsură de curățare a lor de acum 5 ani, când au fost spălate cu jet de apă sub presiune și unele voci au susținut că lucrările s-au îngălbenit.
Povești pe ziduri. Opt artiști stradali pictează sute de metri pătrați pe mai multe clădiri din Capitală
Capitala a prins culoare, prospeţime şi un aer european. Opt artişti stradali au dat viaţă unor vechi clădiri bucureştene. Ceea ce oamenii catalogau iniţial drept acte de vandalism, apoi desene graffiti, a devenit, în ultimii ani, o formă de artă stradală, iar oraşele se pot transforma în muzee în aer liber.
„Tânăra sofisticată”, o sculptură semnată Constantin Brâncuși, s-a vândut la licitație cu o sumă record: 71 milioane de dolari
O sculptură unicat semnată de Constantin Brâncuşi s-a vândut aseară pentru o sumă record, 71 de milioane de dolari, în cadrul unei licitaţii organizate de casa Christie's la New York.
Cei care au donat pentru Cuminţenia Pământului vor primii banii înapoi până la finalul anului
Românii care au donat în urmă cu doi ani în cadrul subscripţiei publice pentru cumpărarea sculpturii lui Constantin Brâncuşi, Cuminţenia Pământului, îşi vor putea recupera banii până la sfârşitul anului. Guvernul a aprobat azi o Hotărâre prin care stabileşte modalităţile de restituire.
Nou sezon la Muzeul Naţional de Artă Contemporană, cu patru expoziții
Sunt 4 expoziţii noi în deschiderea sezonului de primavară la Muzeul Naţional de Artă Contemporană. La parter, un altfel de Brâncuşi văzut prin ochii fotografului Dan Eremia Grigorescu, o instalaţie prezentată la bienala de la Veneţia în ‘82. La etajul 2, arta fotografică a lui Iosif Kiraly, la 3, o mare retrospectivă a unui cuplu care a marcat arta de la noi, Georgeta Năpăruş şi Octav Grigorescu. Iar la 4, israelianca Yael Efrati, legată de România prin bunicii ei care au copilărit aici.
România la târgul de carte de la Paris. Standul ţării noastre, considerat printre cele mai reuşite
“România, aşa cum nu aţi mai citit-o”. Este tema ţării noastre la Târgul Internaţional de Carte de la Paris. Mii de vizitatori au apreciat standul creat de Institutul Cultural Român iar presa franceză l-a pus în topul celor mai bune de la „Salon du livre”.
"Constantin Brâncuși - Între Hobița și Paris". Mărturii la Muzeul Satului
Constantin Brâncuşi, comemorat la 61 de ani de la trecerea în eternitate. La Muzeul Satului din Bucureşti şi-au dat întâlnire personalităţi care l-au cunoscut, dar şi specialişti pentru a vorbi despre marele artist. Expoziția "Constantin Brâncuși- Între Hobița și Paris" își propune să prezinte moștenirea cu care a plecat Constantin Brâncuși spre Paris și de asemenea scrisori, fotografii din timpul realizării Coloanei Recunoștinței fără de Sfârșit, dedicată Eroilor căzuți în Primul Război Mondial.
Institutul Cultural Român l-a aniversat pe Constantin Brâncuşi, la 142 de ani de la naștere
Este al doilea an în care ziua nașterii lui Constantin Brâncuși este sărbătorită ca zi națională. Institutul Cultural Român a marcat evenimentul prin lansarea a două volume de corespondență, printr-o dezbatere și un concert.

