Militarii vor face parte din grupul de luptă al NATO din ţara noastră, condus de Franţa. Grupul va mai avea în componenţă 500 de militari francezi şi 220 de portughezi.
Militarii polonezi au sosit la Craiova. Vor sta la noi şase luni şi respectă astfel măsurile adoptate în cadrul summitului NATO de la Varşovia, prin care s-a decis întărirea zonei de sud-est a Alianţei. Ceremonia transferului de autoritate a contingentului polonez către Batalionul 26 Infanterie "Neagoe Basarab" a avut loc în cadru solemn.