România a obţinut aproape 1,4 miliarde euro pentru proiecte de independenţă energetică şi combaterea sărăciei energetice, după adoptarea propunerii REpowerEU în Consiliul Ecofin. România este astfel a şasea beneficiară din UE a noilor fonduri alocate, a anunţat ministrul Finanţelor, Adrian Câciu.