Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a participat alături de președintele american Joe Biden, la prima ședință a noului Consiliu NATO-Ucraina, în cea de-a doua zi a summitului NATO de la Vilnius. "Vă promit că SUA fac tot ce pot pentru a vă oferi ceea ce aveți nevoie", i-a spus Biden lui Zelenski. La rândul său, președintele ucrainean a calificând summitul drept un "succes semnificativ pentru Ucraina".