conferinta privind securitatea marii negre
Ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, a declarat, joi, că regiunea Mării Negre este esenţială pentru apărarea colectivă a NATO, pentru viitorul securităţii europene, precum şi pentru prosperitate şi regulile bazate pe ordinea internaţională.
Ministrul Apărării Angel Tîlvăr: Ar trebui să ne uităm la Marea Neagră ca la un centru de greutate strategic
Marea Neagră trebuie privită ca un centru de greutate strategic, a afirmat ministrul român al Apărării, Angel Tîlvăr, joi, la Conferinţa privind securitatea regiunii Mării Negre, care are loc la Bucureşti, sub egida Platformei Internaţionale Crimeea.
Bogdan Aurescu: Bucureştiul devine din nou capitala internaţională a diplomaţiei. Vom discuta despre toate provocările de securitate asupra atât a Ucrainei, cât şi Republicii Moldova
Ministrul de Externe, Bogdan Aurescu, a declarat joi că Bucureştiul devine din nou capitala internaţională a diplomaţiei prin organizarea primei Conferinţe privind securitatea Mării Negre sub egida Platformei Internaţionale Crimeea şi a unei noi reuniuni a Trilateralei România - Republica Moldova - Ucraina.
Conferinţa privind securitatea Mării Negre. Aurescu: Victoria va arăta așa cum o va defini Ucraina. Kuleba: Crimeea este parte integrantă a Ucrainei și va rămâne așa
Bogdan Aurescu dă asigurări că România va sprijini integrarea Ucrainei în Uniunea Europeană. Mesajul vine în cadrul Summitului privind securitatea Mării Negre, care se desfăşoară astăzi la Bucureşti. Rolul crucial al Mării Negre şi contracararea efectelor războiului purtat de Rusia sunt pe agenda discuţiilor. Şefii diplomaţiei române şi ucrainene au condamnat agresiunea rusă şi crimele de război invocând încălcări grave ale tratatelor internaţionale. Tot astăzi are loc şi reuniunea Trilateralei România - Republica Moldova - Ucraina.
Ministrul ucrainean de Externe nu va veni la București, la Conferința privind Securitatea Mării Negre. Canalul Bâstroe și problemele fermierilor români - subiecte într-o discuție prin telefon cu ministrul Bogdan Aurescu
Ministrul Dmitro Kuleba și-a exprimat miercuri regretul profund privind faptul că, din cauza evoluțiilor de ultimă oră legate de cursul războiului de agresiune declanșat de Federația Rusă, se află în imposibilitatea de a se mai deplasa joi la București, la Conferinţa privind Securitatea Mării Negre, sub egida Platformei Internaţionale Crimeea.

