Președintele Klaus Iohannis: Dacă situația se va înrăutăți și datele vor arăta un număr galopant de infectări, atunci nu voi ezita să declar din nou stare de urgență

Președintele României, Klaus Iohannis, a anunțat joi seară, de la Palatul Cotroceni, că noi măsuri valabile în starea de alertă vor fi luate de Comitetul Național pentru Situații de Urgență. "Nu vor urma trei zile fără reguli și restricții! Reîntoarcerea bruscă la situația de dinainte de pandemie este imposibilă", a avertizat șeful statului. "Și vreau să fiu foarte clar: Dacă situația se va înrăutăți și datele vor arăta un număr galopant de infectări, care va duce la supraaglomerarea spitalelor, atunci nu voi ezita să declar din nou stare de urgență!", a ținut să explice Klaus Iohannis.

Ultima Oră

Cele mai citite