Texas a executat miercuri un bărbat condamnat la moarte în anii '90, fiind prima execuţie din acest stat după cinci luni de pauză cauzată de pandemia de COVID-19, transmit AFP şi Reuters.
Deși nu a fost adoptată o lege, guvernul federal nu a mai ordonat pedepse capitale din 2003. La nivel statal au continuat, Texasul fiind pe primul loc.
Guvernul american a decis primele execuţii ale unor deţinuţi după aproape 20 de ani, a informat Departamentul Justiţiei, preluat de BBC și citat de News.ro.