concursul george enescu pandemie
Concert de gală în deschidere a Concursului Internaţional George Enescu sâmbătă seara. Muzicieni și laureaţi ai ediţiilor trecute au urcat pe scena Ateneului Român. Au cântat fără public în sală, dar au fost în direct la Televiziunea Română. Au putut fi ascultaţi de asemenea la Radio România şi urmăriţi pe internet. Pe internet vor fi şi primele faze ale concursului în acest an afectat de pandemie. Muzicienii vor reveni pe scena Ateneului Român în luna mai anul viitor, când sunt programate semifinalele şi finalele concursului.
Concursul Internațional "George Enescu" a început cu un concert de gală transmis în direct la TVR
Începe concursul "George Enescu", reorganizat în două etape, din cauza pandemiei de coronavirus. O primă selecţie se va face pe baza înregistrărilor trimise de concurenţi. Startul se dă în această seară cu un concert de gală, cu laureaţii ediţiilor din 2011 şi 2016.

