Hunedoara: Termocentrala de la Mintia a fost închisă definitiv

Termocentrala de la Mintia și-a încetat definitiv activitatea, după mai bine de jumătate de secol. Producția a fost oprită în luna martie din cauza lipsei de cărbune. Iar angajații au fost disponibilizați în cadrul procesului de concedieri colective de la Complexul Energetic Hunedoara. Municipiul Deva rămâne fără sistem centralizat de încălzire, iar cele mai afectate sunt instituțiile de învățământ.

Parlament: Minerii se vor putea pensiona la 52 de ani

Peste 8.300 de mineri vor fi disponibilizați în următorii ani, în contextul planurilor europene de renunțare la cărbune, un combustibil foarte poluant. Cei mai mulți, de la Complexurile Energetice Hunedoara și Oltenia. Guvernul propune o ordonanță de urgență prin care aceștia să primească venituri de completare, în funcție de vechime. Iar Parlamentul a decis ca minerii și energeticienii să fie încadrați la condiții speciale de muncă și să se poată pensiona anticipat.

Ultima Oră

Cele mai citite