Metroul va avea stație în comuna Berceni. Magistrala M2, Pipera-Berceni, va fi extinsă dincolo de Șoseaua de Centură

Berceni din județul Ilfov ar urma să fie prima comună din România care va avea staâie de metrou. Cel puțin așa promit autoritățile locale care au semnat astăzi contractele pentru studiile fezabilitate în valoare de 5 milioane de lei. Acestea dau asigurări că lucrările vor începe peste nouă luni. În prezent, zona este complet blocată din cauza traficului.

EXCLUSIVITATE Confort distrus de haosul imobiliar. Locuințe construite în jurul Capitalei fără investiții în utilități

Bucureştiul se extinde prin periferii. Proiectele imobiliare din comunele limitrofe aduc confort şi linişte. Asta doar la prima vedere. Legea permisivă şi complicitatea autorităţilor locale au transformat totul în haos. Nu există canalizare şi apă potabilă, străzile sunt prea mici şi pline de gropi. Utilităţile ar fi trebuit să fie pe primul loc, dar mirajul câştigurilor imobiliare a schimbat până şi regulile. Un reportaj în exclusivitate de Cătălin Deacu și Florin Dobre.

Ultima Oră

Cele mai citite