Brazii de Crăciun, transformaţi în compost. Este varianta cea mai prietenoasă cu mediul

Povestea frumoasă a brazilor de Crăciun care ne-au adus bucurie în case de sărbători a ajuns la final. În Bucureşti, pe lângă tomberoanele pentru gunoi zac abandonaţi tot mai mulţi brazi naturali uscaţi. În cele mai multe cazuri, după ce sunt colectaţi de firmele de salubritate, pomii sunt transformaţi în compost. Este varianta cea mai prietenoasă cu mediul, spun ecologiştii.

Cum poate "lupta" o grădină obişnuită cu încălzirea globală

În timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, Ministerul Agriculturii din Regatul Unit a încurajat grădinarii să „Sape pentru Victorie” și să-și cultive propriile legume. Astfel, spaţii cultivate cu legume au apărut în grădini private dar și în parcuri publice – chiar și gazoanele au fost transformate în grădini cu legume. Ce se întâmplă o sută de ani mai târziu?

În unele orașe, brazii care au împodobit casele de sărbători sunt colectați și transformați în compost

Zeci de mii de brazi naturali care au adus bucurie în perioada sărbătorilor de iarnă ajung în primele zile ale anului la gunoi. Ca să nu fie irosiți, în mai multe orașe din țară brazii sunt luați de firmele de salubritate, duși în stații de sortare și transformați în îngrășământ natural. Pentru a fi mai ușor de strâns, oamenii sunt rugați să nu-i mai arunce la întâmplare și să îi lase în anumite puncte de colectare.

Brazii de sărbători duși la stațiile de tocare se transformă în îngrășământ natural

Au fost vedetele sărbătorilor, împodobiți cu globulețe, beteală și luminițe, iar acum prind viață într-o nouă formă. Sunt din ce în ce mai multe localități în care oamenii au înțeles că după ce scot brazii din case nu trebuie să îi arunce la întâmplare, ci în spațiile amenajate special. De acolo sunt colectați de firmele de salubritate și duși în stații de tocare.

Vom fi obligați să reciclăm separat deșeurile vegetale de anul viitor

Colectarea selectivă a deşeurilor e încă o temă nefăcută de România. Pentru că statul nu și-a pus la punct întregul traseu al deșeurilor, nici românii, cei mai mulți dintre ei, nu s-au obosit să arunce în saci sau pubele diferite. Însă, de anul viitor, vom fi amendați dacă nu strângem separat resturile biodegradabile în pubele speciale puse la dispoziţie de autorităţi.

Ultima Oră

Cele mai citite