Puținii supraviețuitori ai iadului din lagărele de concentrare naziste, deși au vârstă înaintată, se asigură că generațiile care vin din urmă află tot despre crimele comise astfel ca omenirea să nu mai treacă niciodată prin așa ceva.
Institutul Național pentru Studierea Holocaustului din România „Elie Wiesel" a organizat ceremonia anuală de comemorare a victimelor Holocaustului, la Memorialul Victimelor Holocaustului în București.
Cum să compari o problema economică, politică sau o boală cu Holocaustul? Este întrebarea pe care a pus-o Yisrael Meir Lau, președintele Consiliului Yad Vashem, la comemorarea victimelor Holocaustului. Fostul rabin șef al Tel Aviv-ului, el însuși supraviețuitor al lagărului de concentrare Buchenwald, a făcut această referire pe fondul asocierii restricțiilor sanitare impuse de mai multe state cu tragedia trăită de victimele Holocaustului.
Pe 27 ianuarie 1945, Armata Roșie a eliberat complexul de lagăre Auschwitz-Birkenau din Polonia, locurile în care naziştii au ucis milioane de oameni în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial. Mulţi dintre cei care au pierit în acest lagăr erau evrei din Transilvania exterminaţi cu acceptul hortiştilor care ocupaseră aceea parte a României după Dictatul de la Viena, în 1940. Peste 350 de mii de evrei din România au fost victimele şi ele victime ale Holocaustului, deportări în lagăre de muncă din Transnistria sau ucişi în masă.