comemorare nagasaki
Japonia a adus un omagiu victimelor atacului nuclear lansat în urmă cu 73 de ani la Nagasaki, în ultimele zile ale celui de-al Doilea Război Mondial. Mii de persoane, între care supraviețuitori ai atacului, copii, premierul Japoniei și secretarul general al ONU au participat la ceremonii emoționante.
Comemorare la Nagasaki: 72 de ani de la explozia bombei atomice cu uraniu care a provocat moartea a 74 de mii de persoane
Nagasaki a comemorat atacul nuclear care a lovit orașul din sud-vestul Japoniei în urmă cu 72 de ani. Bombardamentele de la Hiroshima și Nagasaki au ucis peste 200 de mii de persoane și au avut efecte mulți ani după dezastru. Au precipitat capitularea Japoniei la 15 august 1945 și încheierea celui de Al Doilea Război Mondial. La Nagasaki a fost azi o ceremonie emoționantă, marcată de un apel al primarului la semnarea unui recent tratat al Națiunilor Unite de interzicere a armelor atomice.

