În lagărul morţii, după 75 de ani. Supraviețuitorii de la Auschwitz ne cer să nu uităm ce s-a întâmplat

Peste un milion de oameni, majoritatea evrei, și-au găsit sfârșitul în cel mai mare lagăr de exterminare, Auschwitz-Birkenau. În 27 ianuarie 1945 armata sovietică a intrat în lagăr și a pus capăt ororilor. La 75 de ani distanță, 200 de supraviețuitori din zeci de țări s-au întors în locul de coșmar și cer lumii să nu uite ce s-a întâmplat. O echipă a Televiziunii Române este prezentă la Auschwitz. Loredana Corchis are detalii.

Ultima Oră

Cele mai citite