Un turn uriaș de la Azomureș, cel mai mare combinat chimic din țară, a fost demolat cu 60 de kilograme de dinamită

Demolare spectaculoasă la Azomureș, cel mai mare combinat chimic din țară. Unul dintre cele trei turnuri ale combinatului a fost pus la pământ, prin implozie. S-au folosit 60 de kg de dinamită. În locul turnului va fi construit un parc fotovoltaic, care va trece combinatul la producția "verde". Zona este intens circulată, deși se află la periferia orașului, iar accesul în jurul combinatului a fost restricționat.

Unele companii fac concedieri pentru că nu mai au bani să plătească curentul electric. Este și cazul combinatului chimic din Borzești

Facturile uriaşe pentru electricitate îi obligă pe mulţi patroni să ia măsuri fără precedent. Un important combinat de produse chimice din Borzeşti a concediat deja un sfert dintre angajaţi şi a oprit mai multe secţii. Nu a mai putut plăti facturile la curent care au crescut de 10 ori. Reprezentanţii industriei avertizează că nici plafonarea preţului la 1 leu şi 30 de bani nu îi ajută.

Cel mai mare exercițiu în caz de accident chimic din Uniunea Europeană se desfășoară zilele acestea la Azomureș. Mesaj RO-Alert cu mențiunea că totul este o simulare

Exercițiu internațional de amploare la Târgu Mureș. Sute de specialiști din România și din mai multe țări europene participă la simularea producerii unei explozii pe platforma combinatului chimic Azomureș. Scopul este de a testa răspunsul serviciilor de urgență și medicale în situații de stres extrem.

Ultima Oră

Cele mai citite