De luni dimineaţă, circulaţia pe Transalpina şi Transfăgărăşan se închide, din cauza condiţiilor meteo. Măsura este aplicată în fiecare an, pentru siguranţa şoferilor care deseori încearcă să străbată şoseaua, fără să înţeleagă pericolele la care se expun.
Circulaţia pe Transfăgărăşan şi Transalpina se închide începând de luni, ora 8:00, din cauza condiţiilor meteorologice, informează vineri Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).
Drumarii din centrul ţării au intervenit, de la primele ore ale zilei de marţi, pentru deszăpezirea Transfăgărăşanului, circulaţia pentru acest tronson de drum desfăşurându-se, în prezent, în condiţii de iarnă.
Transfăgărășanul a fost aproape blocat sâmbătă, de mai multe stânci care s-au desprins din munte și au ajuns pe șosea. Căderile de pietre au fost între Cârțișoara și Bâlea Cascadă, o porțiune de drum deschisă circulației.