Guvernul României a adoptat astăzi ordonanța de urgență privind înființarea Oficiului de Film și Investiții Culturale, precum și pentru stabilirea unor măsuri instituționale referitoare la gestionarea schemei de ajutor de stat pentru sprijinirea culturii de film și a producției de film în România, informează Ministerul Culturii.
Uniunea Autorilor și Realizatorilor de Film din România a sărbătorit 25 de ani de la înființare. Gala s-a transformat într-o reuniune a marilor nume ale cinematografiei românești, de la scenariști până la actori. Au fost acordate zeci de premii pentru carierele de succes.
Moment de sărbătoare în lumea cinematografică de la noi. A fost Gala Premiilor Uniunii Autorilor şi Realizatorilor de Film. Organizaţia, fondată în ‘92 de Sergiu Nicolaescu, e condusă acum de regizorul Ioan Cărmăzan. Marele premiu n-a fost acordat anul acesta.