Cimitirul din Valea Uzului
Cele 50 de cruci din beton pentru eroii români, ridicate de Primăria Dărmănești în Cimitirul din Valea Uzului, au fost amplasate ilegal și trebuie îndepărtate, a decis, definitiv, Curtea de Apel Bacău.
Premierul Viorica Dăncilă solicită ferm respectarea simbolurilor statale ale României și normele de ordine publică
Premierul Viorica Dăncilă solicită ferm respectarea simbolurilor statale ale României şi normele de ordine publică şi face apel la responsabilitate în ceea ce priveşte acţiunile şi declaraţiile politice referitoare la situaţia din Valea Uzului, informează sâmbătă Guvernul.
Ambasadorul român la Budapesta, convocat la MAE ungar, pe tema evenimentelor de la Valea Uzului. Reacţia MAE român
Ambasadorul României la Budapesta, Marius Lazurca, a fost convocat pentru vineri la Ministerul Afacerilor Externe şi al Comerţului Exterior din Ungaria pentru a discuta pe tema evenimentelor de la Valea Uzului, a anunţat, joi noapte, pe Facebook, Tamas Menczer, secretar de stat în MAE ungar responsabil cu informarea şi cu imaginea de peste graniţe a Ungariei, informează MTI.
Tensiuni în cimitirul din Valea Uzului, de Ziua Eroilor. Românii s-au îmbrâncit cu forţele de ordine, în timp ce maghiarii au blocat intrarea în cimitir. Reacția UDMR
Tensiuni în Valea Uzului, de Ziua Eroilor. Românii veniți pentru comemorare s-au îmbrâncit cu forțele de ordine, care au încercat să-i țină la distanță de etnicii maghiari, care blocau intrarea in cimitir. De altfel, organizațiile civice din țară care au venit să le aducă un omagiu eroilor, au găsit cimitirul închis cu lacăte. Interzicerea accesului a fost decisă de autoritățile din Sânmartin la sfârșitul lunii trecute. Cimitirul din Valea Uzului este de ani buni motiv de dispută între autorităţile locale române si maghiare.
Percheziții în cazul crucilor acoperite cu saci din plastic din cimitirul eroilor Valea Uzului
Percheziții în cazul crucilor acoperite cu saci din plastic din cimitirul eroilor Valea Uzului. Polițiștii din Bacău au anunțat că, ajutați de colegii lor din Harghita, au deschis dosar penal pentru distrugere și au audiat patru persoane. Numele acestora nu a fost făcut public. Toți au fost lăsați să plece, fără să li se aducă nicio acuzație. Acțiunea poliției vine la finalul unui lung șir de dispute ale autorităților române și maghiare din zonă.

