Primarul municipiului Iași, Mihai Chirica, a fost trimis în judecată de procurorii DNA, alături de Gabriel Harabagiu, fost vice-primar, două persoane din aparatul administrativ și administratorul unei firme, care ar fi construit și intabulat ilegal un bloc.