certificat verde angajati
Teste antigen suportate lunar de stat pentru toți angajații nevaccinați. Asta prevede proiectul certificatului Covid la care lucrează în acest moment Ministerul Sănătății și obținut de jurnaliștii TVR. Documentul electronic ar urma să devină obligatoriu pentru toți angajații, de la stat și din mediul privat. Proiectul a generat unele contre în interiorul Coaliției: liberalii se tem că testarea gratuită ar frâna și mai mult vaccinarea.
Ciolacu: Este un draft pe care se discută privind certificatul verde COVID. O să analizăm și cu ministrul Finanțelor
Preşedintele Camerei Deputaţilor, liderul PSD Marcel Ciolacu, a declarat astăzi că perioada în care vor putea fi efectuate gratuit teste COVID-19 pentru angajaţi va fi discutată în cadrul unei întâlniri cu specialişti, după care se va analiza situaţia cu ministrul Finanţelor.
Proiectul care prevede obligativitatea certificatului verde pentru angajați a picat în Senat. Camera Deputaților e for decizional
Legea care îi obligă pe toţi angajaţii de la stat să prezinte certificatul digital când merg la serviciu, dar şi pe cei din sistemul privat dacă firma are mai mult de 50 de angajaţi în aceeaşi clădire a fost respins miercuri de Senat. Actul normativ mai are o şansă la Camera Deputaţilor, care e for decizional. Dacă va fi adoptat, cei care nu pot dovedi că sunt vaccinaţi, că au trecut prin boală sau că au un test negativ când merg la serviciu ar putea rămâne fără loc de muncă. Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării consideră că legea nu discriminează.

