centru persoane cu dizabilitati
Un nou focar de infecţie cu COVID-19 a apărut la Centrul de Îngrijire şi Asistenţă Păclişa pentru persoane cu dizabilităţi din Hunedoara. Un număr de 14 persoane au fost confirmate cu noul coronavirus, iar alte peste 100 de teste sunt în lucru. Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, este astăzi în vizită la Hunedoara.
Sute de persoane cu dizabilități, lăsate fără ședințele de terapie. Primăria Brașov cere organizațiilor non-profit să plătească utilitățile și chirie
În Brașov, câteva sute de copii și adulți cu diverse dizabilități riscă să-și întrerupă terapiile de care beneficiază de ani de zile, din cauza unui conflict între autorităţile locale şi ONG-urile care susţin procedurile. De cinci ani, primăria a oferit spaţiile pentru terapii gratuit. Dar termenul a expirat şi cei care vor folosi spațiile urmează să plătească utilităţile şi chirie.
Respectarea drepturilor omului în țara noastră, în vizorul Consiliului Europei. Comisar pentru Drepturile Omului: România are mulţi paşi de făcut
Consiliul Europei monitorizează modul în care autorităţile din Bucureşti protejează persoanele cu dizabilităţi şi victimele violenţei din centrele sociale. Comisarul pentru Drepturile Omului, Dunja Mijatović, spune că ţara noastră are mulţi paşi de făcut. A vorbit, într-un interviu pentru TVR, despre problemele care cer soluţii urgente.

