Radiațiile măsurate în zone din Cernobîl, mai ridicate decât cele normale. Soldații ruși ar fi plecat tocmai din această cauză, dar fuseseră deja expuși, după ce au săpat tranșee în cea mai radioactivă zonă

La mai bine de o săptămână de la retragerea forțelor ruse de la centrala nucleară Cernobîl, pe care au ocupat-o chiar la începutul războiului, apar mărturii ale angajaților despre zilele întregi de incertitudine. Oamenii care lucrează acolo vorbesc despre cum s-au purtat rușii cu ei, dar și despre creșteri ale nivelului radiațiilor, înregistrate după plecarea trupelor rusești.

Ministerul Mediului: Autoritățile române și cele europene monitorizează evoluția efectelor produse de incendiile din pădurile de la Cernobîl. Circulația aerului indică faptul că teritoriul României nu va fi afectat

Hectare întregi de pădure din zona de excludere din apropierea centralei Cernobîl ard ca urmare a ostilităților, a anunțat astăzi presa din Ucraina, citând oficiali de la Kiev. "Acest lucru reprezintă un risc de contaminare radioactivă în Ucraina, Belarus și în țările europene", a transmis Ombudsmanul ucrainean pentru drepturile omului, Lyudmila Denisova. "Autoritățile române monitorizează împreună cu cele europene evoluția efectelor produse de incendiile din pădurile din apropierea zonei Cernobîl. Ca urmare a evaluărilor specialiștilor europeni, circulația aerului indică faptul că teritoriul României nu va fi afectat", se arată într-un comunicat transmis duminică seara de Ministerul Mediului.

Ultima Oră

Cele mai citite