Iulia Motoc, la final de mandat ca judecător CEDO: În acești aproape 10 ani, am reușit sa înregistrăm cea mai mare scădere de cazuri din istoria CEDO. Cazurile românești au scăzut de la 12.000 la 4.000

Iulia Motoc își încheie în aceste zile mandatul ca judecător la Curtea Europeană a Drepturilor Omului, început în decembrie 2013. "În acești aproape 10 ani am reușit, împreună cu grefa românească, să înregistrăm cea mai mare scădere de cazuri din istoria CEDO. Cazurile românești au scăzut de la 12.000 la 4.000 de cazuri", a anunțat ea, într-o postare bilanț. În martie, Iulia Motoc a câștigat selecția la nivel național pentru candidatura României la Curtea Penală Internațională.

Curtea Europeană a Drepturilor Omului declară inadmisibile cererile mai multor femei din Polonia legate de dreptul la avort

Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a declarat joi ca inadmisibile cererile primite de la opt femei din Polonia, care au susţinut că drepturile le-au fost încălcate de o decizie din 2020 a Tribunalului Constituţional al Poloniei ce a interzis avortul în cazul unor malformaţii ale fătului, relatează agenția Reuters, preluată de Agerpres.

BOR: Patriarhia Română dezaprobă constant promovarea ideii de parteneriat civil, „un surogat al căsătoriei şi un element destructurant al ordinii spirituale şi morale din societate”

Patriarhia Română, în consonanţă cu celelalte Biserici ortodoxe, dezaprobă constant promovarea ideii de parteneriat civil, afirmă purtătorul de cuvânt al BOR, Vasile Bănescu, după decizia CEDO, care condamnă România că nu recunoște și nu protejează familiile formate din persoane de același sex.

Hotărâre istorică CEDO: România trebuie să recunoască și să protejeze familiile formate din persoane de același sex

Marți, Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a pronunțat  o hotărâre mult așteptată de zecile de mii de familiile formate din persoane de același sex din România în cazul Buhuceanu și Ciobotaru și alte 20 de familii împotriva României. Hotărârea vine la 4 ani după ce 42 de persoane au dat în judecată statul român din cauza lipsei de recunoaștere și protecție legală pentru familiile lor.

Ultima Oră

Cele mai citite