casa de pensii
Ministerul Muncii a pregătit un proiect de ordonanţă de urgenţă prin care contribuţiile de asigurări sociale sa poată fi plătite până la sfârşitul anului.
Peste 11 mii de români şi-au cumpărat vechime pentru pensie
Mii de români au profitat de o lege dată de guvernul Cioloş, care-i ajută mai ales pe cei care nu au cotizat suficient pentru a primi pensie de la stat. Numai bucureştenii au cumpărat peste 6 mii de ani, stagii de cotizare. Plata retroactivă mai e permisă doar trei săptămâni. Are de câștigat și statul care, în 5 luni, a încasat 60 de milioane de lei.
Bucureștenii au cumpărat peste 6.000 de ani vechime. Plata retroactivă a contribuției a adus, în total, 53 de milioane de lei la buget
Mii de români, care nu au suficienți ani de vechime ca să încaseze pensia de la stat, și-o cumpără. Legea dată pe vremea guvernării Cioloș permite plata retroactivă a asigurărilor sociale. Termenul limită este 27 aprilie. Se pot cumpăra cel mult cinci ani vechime, pentru care se plătesc 16.000 de lei.
Guvernul a aprobat numărul de locuri pentru pensionari la tratament balnear gratuit
Mii de pensionari din mai multe judeţe au depus deja cereri pentru bilete de tratament balnear decontate prin casa de pensii. Numărul maxim de locuri pentru acest an a fost aprobat în şedinţa guvernului de astăzi.

