„Oamenii dorm în mașinile lor. Îmi amintesc de vremurile comuniste”. Polonezii așteaptă zile întregi la cozi ca să cumpere cărbuni pentru la iarnă

Speriați că nu vor avea cu ce să-și încălzească locuințele la iarnă, polonezii așteaptă zile și nopți, în căldura de la sfârșitul verii, pentru a se aproviziona cu combustibil, formând cozi care amintesc de perioada comunistă. Zeci de mașini și camioane stau aliniate în fața minei de cărbune Lubelski Wegiel Bogdanka, relatează Reuters.

Polonezii stau la coadă zile în șir pentru a cumpăra cărbune

Polonezii au ajuns să stea zile în şir la cozi pentru a cumpăra cărbune. Îşi fac stocuri, de teamă unei penurii la iarnă. Au ales această variantă pentru încălzire ca fiind cea mai ieftină, iar mulţi sunt mâhniţi că îşi amintesc astfel de vremurile comuniste.

Ultima Oră

Cele mai citite