România a cucerit medalia de aur în proba feminină de dublu rame, prin Andrada-Maria Moroşanu şi Iulia-Liliana Bălăucă, duminică, la Campionatele Mondiale de canotaj Under-23 de la Plovdiv (Bulgaria), cu timpul de 06 min 48 sec 50/100.
Echipajul format din Nicoleta-Ancuţa Bodnar şi Simona Geanina Radiş a cucerit medalia de argint, duminică, în proba de dublu vâsle feminin, la Campionatele Mondiale de canotaj de la Linz Ottensheim, Austria.